Jakość gry w fazie obrony zależy od twoich skrzydłowych i bocznych obrońców. Oni wyznaczają to jak skuteczni będziemy w tej fazie. Jeżeli zawodnicy podejmą decyzję o szybkim odbiorze piłki wysoko z boku, to ważne jest sprawne podejście bocznego obrońcy do przodu, po stronie piłki. Gdy zapełni on przestrzeń między nim, a skrzydłowym wtedy ciężko będzie rozegrać piłkę przeciwnikowi. Jeśli drużyna podjęła decyzję o pressingu średnim lub niskim, to w tym przypadku, jakość obrony będą wyznaczać skrzydłowi 7 i 11. Jeżeli któryś z nich nie wróci odpowiednio szybko to przestrzeń między nim, a środkowym obrońcą może zostać wykorzystana do prowadzenia skutecznego ataku na naszą bramkę.

Jak każde inne ustawienie, także 1-4-3-3 posiada mocne i słabe strony.  Poniżej poruszam specyficzne słabości i mocne strony, jakie mogą wystąpić w taktycznym starciu z ustawieniem gry twojego przeciwnika.

art6-1

Ogólnie mówiąc, zawodnicy grający w systemie 1-4-3-3 posiadają naturalne inklinacje do ‚naciskania’ przeciwnika, gdy piłka zostaje zagrana w miejsca zaznaczone na rysunku:

  • W bocznej strefie linii obrony przeciwnika
  • W środkowej strefie linii pomocy
  • W centralnej strefie przed własną linią obrony

Z drugiej strony, grając systemem 1-4-3-3 trudno jest zamknąć przeciwnika będącego przy piłce w następujących strefach:

  • W centralnej strefie własnej linii obrony
  • W strefie pomiędzy bocznym obrońcą a skrzydłowym, przy klasycznym ustawieniu środkowego pomocnika.
  • W głębi pola, nieco pod ustawieniem bocznego obrońcy.

art6-2