Wybór ustawienia musisz zacząć od znajomości tego jakimi ustawieniami można grać. Mówiąc 1-4-3-3 możemy mówić o rodzinie ustawień, do której należą cztery ustawienia, a mianowicie: 1-4-3-3 z punktem z przodu, 1-4-3-3 z organizującym, 1-4-3-3 z punktem z tyłu oraz 1-4-3-3 niesymetryczne.

1-4-3-3 jest ustawieniem bardzo dynamicznym oraz mobilnym. Raz nauczony może być łatwo zmieniany na 1-3-4-3, 1-4-4-2 w rombie lub 1-4-5-1 w zależności od tego, czego oczekuje od nas sytuacja boiskowa i co prezentuje nasz przeciwnik. Znaczy to, że ustawienie powinno być dobierane do umiejętności zawodników, a nie odwrotnie (mowa o piłce seniorskiej). Nie zależnie od tego, jaki system wybierzemy, ta część wyjaśnia podstawowe funkcje w ataku i obronie oraz ilustruje je na rysunkach. Podstawowe zasady, które przekazujemy zawodnikom czynią ich bardziej świadomymi, a ich gra staje się mądrzejsza. Podsumowując wyjaśnienie podstawowych funkcji organizacji gry czyni indywidualnie zawodników bardziej efektywnych i nieprzewidywalnych. Mając podstawy tworzymy miejsce dla nieograniczonej kreatywności i wyborów.

1-4-2-1-3 (z punktem z przodu)

1-4-3-3 (z organizującym)

1-4-3-3 (punktem z tyłu)

1-4-3-3 niesymetryczne (z punktem z przodu)

Jeśli  spojrzysz na wyjściowe ustawienie zobaczysz wiele trójkątów i okazji do zmiany pozycji (rysunek …). W zależności od zawodników jakich posiadasz możesz modyfikować system 1-4-3-3 do 1-4-5-1 lub 1-4-4-2 w rombie oraz 1-3-4-3.

W dzisiejszej piłce musisz być elastyczny i brać pod uwagę sposób gry swojego przeciwnika, wykluczyć ich silne punkty i wykorzystać słabości. Uważnie obserwując przeciwnika, sprawdzając warunki, możesz zmienić ustawienie swojej drużyny tak by uczynić ją mocniejszą. Czasy, w których gra i nauka jednego ustawienia wystarczały już minęły. Teraz jesteśmy odpowiedzialni za to, by szkolić piłkarzy zdolnych występować w każdym ustawieniu. W ustawieniu 1-4-3-3 (z tradycyjnymi skrzydłowymi) 7 i11 starają się uczynić boisko jak najszerszym, gdy ich drużyna jest w posiadaniu piłki. Powinni stwarzać okazje do używania swoich umiejętności gry 1v1. Powinni mieć wyczucie gry oraz posiadać mentalności pewnego atakującego. Podczas straty piłki można np. zachęcić skrzydłowych do tego by dołączyli do kompaktowego ustawienia i zmiany ustawienia na 1-4-5-1 podczas pressingu. Decyzja o tym, kiedy presujemy zachodzi w środkowej strefie. Zostawiam wtedy przestrzeń za sobą i zmuszam przeciwnika do gry przed nami.