Kontynuując poprzedni rozdział przygotowaliśmy przykładowy opis stylu gry. Nie jest on wyrocznią, a przykładem myślenia jednego z trenerów. Moją wizją jest prowadzenie skutecznej gry z dużą liczbą strzelonych bramek ze zdecydowaną przewagą ataku pozycyjnego.

Taki sposób gry ma przynieść radość piłkarzom oraz kibicom. Dużą liczbę bramek strzelonych poprzez atak pozycyjny możemy uzyskać skutecznie i w miarę długo utrzymując się przy piłce na połowie przeciwnika, czekając na najlepszą okazję do wykonania ostatniego podania by strzelec był w stosunkowo łatwej sytuacji do wykończenia akcji. Skoro celem jest duża liczba strzelonych bramek to przeciwnika trzeba całkowicie „zdominować”. Aby strzelać dużą liczbę bramek to nie należy się bronić, lecz odebrać piłkę tak szybko jak to możliwe tuż po stracie i tak wysoko jak to możliwe. Wniosek z tego jest taki, że w momencie fazy przejścia do obrony kilku zawodników najbliższych piłki bardzo agresywnie atakuje ją (przeciwnicy są jeszcze wąsko ustawieni po obronie) i okolice piłki w przeciągu najbliższych 6 sekund. Reszta w tym czasie ustawia się pod atakującymi piłkę. Po tym czasie bądź, gdy przeciwnik uwolni się spod presji (przeniesienie ciężaru gry bądź długa piłka do przodu) przechodzimy do obrony bramki również z jednym zawodnikiem agresywnie atakującym piłkę. W momencie, gdy odzyskamy piłkę to mamy dwa warianty. Pierwszy to szybki atak na bramkę przeciwnika, gdy odbierzemy ją wysoko i jesteśmy w równowadze lub przewadze liczebnej (np. 3v3, 4v3, 3v2 itd.), a drugi, gdy odbierzemy ją niżej bądź jesteśmy w zdecydowanej mniejszości liczebnej pod bramką przeciwnika to szybkie podanie do zawodnika, który ma bardzo dużo przestrzeni i może rozpocząć spokojne budowanie ataku, bądź tworzenie sytuacji strzeleckiej dużą liczbą zawodników.

Wykończenie akcji poprzez strzał na bramkę po podaniu prostopadłym lub dośrodkowaniu z bocznego sektora boiska (często po ziemi) z pierwszej piłki.

Utrzymanie się przy piłce i cierpliwe rozgrywanie (cyrkulowanie) piłki na połowie przeciwnika czekając na dogodną sytuację do wykonania podania za linię obrony w strefę boczną lub środkową (zależy od sposobu obrony przeciwnika). Utrzymanie się przy piłce i szukanie szansy strzeleckiej odbywa się poprzez szukanie przestrzeni wewnątrz formacji przeciwnika. Sposób by je wytworzyć to częste przeniesienie ciężaru gry.

Szybkie stworzenie pozycji strzeleckiej, gdy jesteśmy w równowadze bądź przewadze liczebnej.

Szybsza wymiana podań i trochę węższe ustawienie drużyny (szczególnie środkowych obrońców i pomocników) aniżeli było to w budowaniu ataku

Cel to przeniesienie piłki na połowę przeciwnika w strefę tworzenia szansy strzeleckiej poprzez atak pozycyjny wykonany szybkimi podaniami. Częste przeniesienie ciężaru gry, które stworzy przestrzeń wewnątrz formacji przeciwnika i pozwoli na dłuższe w czasie, lecz łatwiejsze zdobywanie terenu.

Szybki atak kilku najbliższych zawodników na piłkę i odbiór jej z jednoczesnym nie pozwoleniem na przeniesienie ciężaru gry. Gdy nie uda odebrać się jej w środku to spychamy do boku i tam będzie nam zdecydowanie łatwiej ją odzyskać. W między czasie reszta drużyny ustawia się pod presującymi piłkę.

Zawodnik najbliżej piłki bardzo szybko ją atakuje Zabezpieczenie dostępu do bramki środkiem, zapchanie do boku przeciwnika. Teraz już nie możemy pozwolić na ponowne zagranie piłki do środka, więc staramy się tam odebrać piłkę.

Cel to ustawienie się tak, by przeciwnik posłał piłkę do boku, najlepiej bocznego obrońcy i tam odbieramy ją agresywnie. Nie pozwalamy by przegrał ją przez środek na druga stronę. Odbieramy ją z boku.

Zawodnik najbliżej piłki bardzo szybko ją atakuje Zabezpieczenie dostępu do bramki środkiem, zapchanie do boku przeciwnika. Teraz już nie możemy pozwolić na ponowne zagranie piłki do środka, więc staramy się tam odebrać piłkę.

Cel to ustawienie się tak, by przeciwnik posłał piłkę do boku, najlepiej bocznego obrońcy i tam odbieramy ją agresywnie. Nie pozwalamy by przegrał ją przez środek na druga stronę. Odbieramy ją z boku.

Zawodnik najbliżej piłki bardzo szybko ją atakuje Zabezpieczenie dostępu do bramki środkiem, zapchanie do boku przeciwnika. Teraz już nie możemy pozwolić na ponowne zagranie piłki do środka, więc staramy się tam odebrać piłkę.

Szybki atak na bramkę przeciwnika w momencie, gdy jesteśmy w równowadze bądź przewadze liczebnej (4v4, 4v3, 3v3 itp.). W momencie, gdy przeciwnik jest w zdecydowanej przewadze liczebnej i dużą liczbą zawodników w okolicach własnej bramki wtedy prowadzimy atak pozycyjny i czekamy, aż podłączy się większa liczba partnerów z linii pomocy i obrony. W momencie odbioru szukamy zawsze zagrania do zawodnika, który ma najwięcej przestrzeni, często będzie to zawodnik na drugiej stronie (przeniesienie ciężaru).

W momencie, gdy przeciwnik jest w zdecydowanej przewadze liczebnej i dużą liczbą zawodników nad piłką wtedy rozpoczynamy budowanie atak poprzez atak pozycyjny.  W momencie odbioru szukamy zawsze zagrania do zawodnika, który ma najwięcej przestrzeni, często będzie to zawodnik na drugiej stronie (przeniesienie ciężaru). Może zdarzyć się sytuacja przewagi lub równowagi liczebnej z naszej strony (4v4, 4v3, 3v3 itp.) to wtedy rozpoczynamy atak szybki.

Wywnioskować z tego możemy, że tak naprawdę głównym celem drużyny bez względu na to gdzie piłka się znajduje i w jakiej fazie jesteśmy jest strzelenie bramki. Jest to sentencja, która musi tkwić w głowach piłkarzy przez cały mecz i podczas każdego treningu oraz na odprawie przedmeczowej i w przerwie. Zawsze musisz chcieć zdobyć bramkę i wygrać! Jest to cel wszystkiego, co mają robić piłkarze. Gdy w ten sposób podejdą do każdej gry, do każdego ćwiczenia i do każdej formy rywalizacji to przesiąkną tą wizją i nabiorą cech mentalnych prawdziwego zwycięscy i wojownika. Dlatego tak ważne jest abyś nakreślił najpierw sobie twój własny sposób gry, a później przekazywał go za każdym razem swoim współpracownikom i zawodnikom. Cel ‘strzelenie bramki’ wpływa również bardzo dobrze na zawodników pod kątem psychicznym. Bez względu na to jaki obecnie jest wynik, czy wygrywamy 3:0 czy przegrywamy 3:0 to dążą oni do jednego – do strzelenia bramki. Żaden wynik, np. wysoka wygrana, nie spowoduje w trakcie meczu, że zaczną się rozluźniać, oraz np. wysoka przegrana, że będą zniechęceni i zestresowani wynikiem. Ta świadomość celu utrzyma ich w stanie umysłu zwycięzcy, który bez względu na warunki potrafi świetnie grać i nawet w ciężkiej sytuacji wyjść obronną ręką.

Wyjaśnijmy sobie jasno jedną rzecz. Jeśli nauczysz zawodników, że mają się bronić to z czasem nabiorą oni ‘mentalności ofiary’, a ta w trudnej sytuacji spycha jeszcze głębiej w dół i zawodnicy nie są w stanie odrobić małych strat, a wręcz drużyna zaczyna ponosić coraz to większe. Przeciwieństwem do ‘mentalności ofiary’ jest ‘mentalność zwycięscy’, którego możemy wykreować w następujący sposób:

  • Budowanie Ataku – piłka długo przy nodze, zdobywamy teren w celu zdobycia bramki
  • Tworzenie Szansy Strzeleckiej – piłka tak długo przy nodze, aż znajdziemy dogodną sytuację do ostatniego podania
  • Wykończenie Akcji – z łatwością szybko strzelić na bramkę
  • Przejście do Obrony – Bardzo szybki i agresywny odbiór piłki (nie obrona), by móc ją mieć przy nodze i strzelić bramkę
  • Destrukcja Budowy Ataku – chcemy wysoko odebrać piłkę by móc szybko strzelić bramkę
  • Obrona – Gdy nam nie wyjdzie destrukcja budowy to spychamy przeciwnika tam gdzie my chcemy by grał i tam odbieramy piłkę
  • Przejście do Ataku – Utrzymujemy piłkę (przeciwnik jej nie ma i się męczy fizycznie i psychicznie) bądź szybko atakujemy jak jest taka okazja.

Należy pamiętać, od powyżej wypisanych zasad występują wyjątki i bardziej włoski sposób podejścia do piłki nożnej. Mianowicie jest 93 minuta, wygrywamy 3:2 i teraz gdy jesteśmy w fazie obrony na własnej połowie naszym celem nie jest agresywny odbiór lecz przede wszystkim zabezpieczenie bramki, a po jej odbiorze utrzymanie długo się przy piłce by nie pozwolić przeciwnikowi na ponowny atak. Zawsze to, co będziemy robić na boisku zależy od wielu czynników (wynik, warunki pogodowe, przeciwnik itp.), lecz powyższy przykład jest tylko wyjątkiem potwierdzającym regułę. Nie jest on czymś, czym w głowach będą się kierowali zawodnicy podczas treningów i meczów. Ich myśli muszą być skierowane na atak. Historia pokazała wiele drużyn, które koncentrowały się na obronie i celowały w mistrzostwo. Do momenty, gdy pierwsze strzelały bramkę było wszystko w porządku, wygrywały z czystym kątem i z małą liczbą strzelonych goli. Lecz gdy to one pierwsze traciły gola to bardzo ciężko było im się pozbierać i zazwyczaj przegrywały mecz. Po kilku takich sytuacjach przegrywały również mistrzostwo lądując trochę ponad środkiem tabeli. W ciężkich momentach zawodnikom, którzy koncentrują się na obronie (robią to również na treningach dzień w dzień) bardzo ciężko jest wyprowadzić wynik na ich korzyść. Nie są oni nauczeni ciągłego atakowania.