Od dziś na blogu Grupy Trenerów Futbolu będziemy umieszczać cykliczne artykuły z zakresu taktyki. Przedstawimy zasady taktyczne, w oparciu o ustawienie 1-4-3-3, oraz pokażemy jak buduje się Wizję Gry, którą można wprowadzać na poziomie całego klubu jak i na poziomie jednej drużyny.

wizjaBudowanie wizji gry zaczynasz od określenia Stylu Gry. Możesz atakować pozycyjne dłużej utrzymując się przy piłce, a możesz szybko atakować w stronę bramki przeciwnika. Możesz chcieć odzyskać piłkę wysoko i agresywnie na połowie przeciwnika, a możesz bronić nisko pasywnie na własnej połowie. Wszystko to określa styl gry,

Następnie przechodzisz do Systemu Gry, na który składają się Ustawienia oraz Strategie i Funkcje Drużyny. Na poziomie ustawień wybierasz jedno bądź kilka rozwiązań. Możesz dla przykładu atakować 1-4-3-3 z ofensywnym, w przypadku gry dwójką napastników drużyny przeciwnej możesz przejść do ustawienia 1-3-5-2 z ofensywnym. W obronie możesz wybrać ustawienie 1-4-4-2 w liniach.

Strategie i Funkcje Drużyny to szczegółowy ujęcie jak ma się zachowywać nasza cała drużyna w fazie ataku, przejścia do obrony, obronie i przejścia do ataku. W każdej z tych faz możesz ustalić zasady, które odpalane są względem tego jak gra nasz przeciwnika, czyli względem tego gdzie i jak rozłożona jest przestrzeń na boisku, albo schematy gry. Zasady naszej gry możesz również dopasować do umiejętności i charakterystyki naszej drużyny.

Atak dzielisz na cztery fazy. Fazy te rozpatrujemy względem dwóch czynników: na jakiej wysokości znajduje się piłka (umownie) oraz gdzie znajduje się piłka względem formacji drużyny przeciwnej. Budowanie ataku – faza przeniesienia piłki od bramkarza bądź obrońców powyżej linii ataku przeciwnika tak by zmusić go do zejścia niżej. Moment zejścia niżej całej drużyny przeciwnej to moment przejścia w fazę Konsolidacji. Rozpatrując przez pryzmat metrów jest to przeniesienie piłki spod własnej bramki pod linię połowy. Faza Konsolidacji – Taki sposób rozgrywania, który spowoduje zejście drużyny przeciwnej niżej i/lub dostarczenie piłki bliżej linii obrony Np. na skrzydło (do strefy dośrodkowania), Umownie może być to przeniesienie piłki od 35 metra w okolice 70 metra piłki. Tworzenie Szansy Strzeleckiej – moment dostarczenia piłki do zawodnika, który może asystować oraz moment asysty. Umownie są to okolice od 70 metra do końca boiska. Wykończenie Akcji – ruch bez piłki zawodnika strzelającego i innych potencjalnych strzelających oraz moment uderzenia. okolice również od 70 metra do końca boiska.

Obronę dzielisz na dwie fazy. Nie potrzebne są cztery tak ja w przypadku ataku, gdyż występuje tutaj mniejsza złożoność pod kątem ilości zasad. Destrukcja Budowy Ataku – to przeciwdziałanie fazy budowy ataku przeciwnika i konsolidacji. Zapobieganie Wykończenia Akcji – to przeciwdziałanie tworzenia szansy strzeleckiej i wykończenia akcji.

Przejście do Ataku – moment, w którym odzyskujemy piłkę i nasze zachowanie po odzyskaniu.

Przejście do Obrony – moment, w którym tracimy piłkę i nasze zachowanie po stracie.

Następnym krokiem jaki ustalasz w swojej wizji gry to Podstawowe Zadania. Są to zadania indywidualne na każdą pozycję we wszystkich czterech fazach: ataku, obronie, przejściu do ataku i obrony. Zadania indywidualne mają wynikać ze strategii i funkcji drużynowych. oraz muszą być z nimi w stu procentach spójne.

Ostatnim elementem, a zarazem podstawą do całego systemu są Umiejętności. Określasz wszystkie techniki piłkarskie, które trzeba nauczyć wszystkich zawodników. Bez dobrej techniki wszystkich zawodników nie ma mowy o dobrze funkcjonujących strategiach i funkcjach.