Trzecią część serii o budowaniu ataku rozpoczniemy kontynuacją wątku u budowaniu asymetrycznym.

W ustawieniu 1-4-2-3-1 mamy do czynienia z dwójką defensywnych pomocników, co determinuje ich wahadłowy sposób poruszania się, przez co właśnie na nich spoczywa w dużej mierze odpowiedzialność organizacji budowania ataku. W odrónieniu od klasycznego ustawienia 1-4-3-3 mamy 7 zawodników stricte zaangaowanych w faz budowania. Pierwszym wariantem i najbardziej podstawowym jest ustawienie obok siebie jednak naley zaznaczy, e nigdy nie mamy do czynienia z ustawieniem w jednej linii, zawsze jest to ustawienie po skosie (linia cigła). Boczni obrocy w tej fazie gry powinni znajdowa si na wysokoci wyej ustawionej „szóstki”(linia przerywana). Daje nam to moliwość wykorzystania całej szerokoci boiska. Mówimy wówczas o wskim ustawieniu „szóstek” – rys. 6.

Zrzut ekranu 2016-11-09 o 19.08.40

Rys 6. Budowanie asymetryczne – ustawienie wąskie.

W przypadku kiedy rywal przyjmuje taktyk gry opierajc si na zamkniciu strefy rodkowej zmuszajc nas do gry bokami moemy zastosowa ustawienie szerokie „szóstek”. Wypychajc jednoczenie bardzo wysoko bocznych obroców, a do fazy tworzenia szansy strzeleckiej. rodkowi obrocy graj wówczas bliej siebie. Niesłychanie istotn rol w tym momencie odgrywa zawodnik, znajdujcy si w strefie „10”, który musi by pierwszym zawodnikiem, do ataku na piłk, w przypadku straty dajc nam odpowiedni balans pomidzy atakiem i obron. rys. 7

Zrzut ekranu 2016-11-09 o 19.10.55

Rys. 7. Ustawienie szerokie.

Jak już wcześniej wspominałem, obecność dwójki defensywnych pomocników determinuje ich wahadłowy sposób poruszania się, co ma wpływ na ustawienie bocznych obrońców. Kiedy jedna z „szóstek” schodzi niżej, najczęściej w sektor pomiędzy środkowych obrońców, druga automatycznie wychodzi wyżej, jednak w odróżnieniu od klasycznego ustawienia 1-4-3-3 jeden z bocznych obrońców pozostaje niżej na wysokości „szóstki”, drugi (2) natomiast idzie zdecydowanie wyżej (linia przerywana) – rys.8.

Zrzut ekranu 2016-11-09 o 19.12.13

Rys. 8. Wahadłowy sposób poruszania się „szóstek”.

Na czwartą i zarazem ostatnią serię wpisów u budowie ataku zapraszamy już za tydzień.

Tekst przygotował Paweł Ściebura.