BUDOWANIE ATAKU W OBRĘBIE USTAWIEŃ SYSTEMU 1-4-3-3 CZ. 2

W obrębie systemu 1-4-3-3 wyróżniamy następujące ustawienia. 1-4-3-3 z jednym defensywnym pomocnikiem czyli tzw. „ustawienie klasyczne”, 1-4-2-3-1 z dwójką defensywnych pomocników tzw. „wąskie 1-4-3-3”, 1-4-1-4-1 z szeroko ustawionymi bocznymi pomocnikami i 1-4-4-2 w rombie gdzie nie mamy klasycznych bocznych pomocników.

W tzw. „klasycznym” ustawieniu 1-4-3-3 w fazie budowania najczęściej udział bierze 8 zawodników, wydawać by się mogło, że mamy wielu zawodników zaangażowanych w grę nisko daleko od bramki rywala jest to jednak złudne ponieważ trójka środkowych pomocników 6, 8, 8′ daję nam możliwość aby włączyć do gry wysoko ustawionych bocznych obrońców przy zachowaniu odpowiedniej wysokości ustawienia tzn w strefie budowania ataku na wysokości „ósemek” lub nie co wyżej. Daje nam to również pełną równowagę pomiędzy defensywą i ofensywą. Jest to baza do rozpoczęcia budowania ataku. Ustawienie bloku obrony pokazuje rys.3.

Zrzut ekranu 2016-11-03 o 18.39.07

Rys. 3 Ustawienie bazowe bloku obrońców.

Takie ustawienie bazowe do rozpoczęcia budowania ataku zapewnia nam całkowite wykorzystanie przestrzeni i stwarza co najmniej trzy możliwości każdemu z zawodników do zagrania piłki. Co jednak, jeśli przeciwnik postanowi zamknąć nam całkowicie możliwość budowania ataku chcąc nas zmusić do długiego wybicia. W tym momencie niesłychanie ważną rolę odgrywał będzie defensywny pomocnik (6), który schodząc pomiędzy środkowych obrońców powoduje możliwość wykorzystania całej szerokości boiska i przesunięcie jeszcze wyżej bocznych obrońców, bezpośrednio do fazy konsolidacji ataku nie zaburzając przy tym proporcji pomiędzy defensywą i ofensywą. Ustawienie to daje nam również możliwość wykorzystania środkowych obrońców do wprowadzania piłki dzięki obecności „szóstki”, która umożliwia asekurację – rys.4.

Zrzut ekranu 2016-11-03 o 18.41.26

Rys. 4. Zejście defensywnego pomocnika.

Kolejnym rozwiązaniem w budowaniu ataku może być budowanie ataku asymetryczne, które możemy wykorzystać w przypadku gdzie jeden z naszych bocznych obrońców ma bardzo silne inklinacje ofensywne i może grać praktycznie jako boczny pomocnik, co daję nam również możliwość szybkiej zmiany centrum gry przy jednoczesnym szybkim zdobywaniu terenu. Powoduje to również zdecydowanie wyższe i szersze ustawienie jednego z środkowych obrońców. Ustawienie to można również z powodzeniem stosować w przypadku kiedy chcemy wciągnąć rywala w boczną strefę boiska dając mu zamknięcie jednego z naszych bocznych obrońców w celu zyskania przestrzeni do ataku. W tym ustawieniu w budowaniu ataku środkowy obrońca wprowadzający piłkę (3) w bazie powinien znajdować się na wysokości drugiego bocznego obrońcy (5) – analogicznie sytuacja wygląda z drugiej strony na rys. 5.

Zrzut ekranu 2016-11-03 o 18.45.31

Rys.5. Budowanie asymetryczne

Kolejna część tematu już za tydzień. Materiał przygotował Paweł Ściebura. Dziękujemy za uwagę!