Kolejną fazą występującą w trakcie meczu w odniesieniu do strefy boiska jako miejsca toczącej się gry jest faza konsolidacji – rys.1. W tej fazie rozpoczynamy przygotowanie do fazy tworzenia szansy strzeleckiej. W tej fazie musimy uzyskać kontrolę nad posiadaniem piłki i rozpocząć szukanie linii podania piłki do zawodników będących wyżej w strefie tworzenia szansy strzeleckiej.

Podanie do kolejnej fazy powinno następować jedynie w momencie kiedy zawodnik jest w dogodnej sytuacji do stworzenia szansy strzeleckiej (pozycja otwarta, możliwość otwierającego podania, wolna przestrzeń). Podania powinny być wykonywane z tej fazy do przodu, z możliwością ponownego wycofania piłki do strefy konsolidacji, w przypadku braku możliwości stworzenia szansy strzeleckiej. W tej fazie staramy się wykonywać podania do zawodników ustawionych jedną lub dwie linie wyżej wykorzystując w ten sposób jak największą przestrzeń. Zachowując jednocześnie odpowiednie proporcje w defensywie.

Zrzut ekranu 2016-12-05 o 09.17.29

Rys.1. Umiejscowienie fazy konsolidacji.

1-4-3-3 i 1-4-1-4-1

W klasycznym ustawieniu 1-4-3-3 z jednym defensywnym pomocnikiem faza konsolidacji wygląda następująco. Będąc w tym sektorze boiska mamy do czynienia z sytuacją gdzie udało nam się przesunąć grę wyżej i ominąć pierwszą linie w pressingu rywala. W pierwszym najbardziej popularnym sposobie organizacji gry w fazie konsolidacji w klasycznym ustawieniu 1-4-3-3 jest szerokie ustawienie 11 i 7 i szerokie ustawienie 5 i 2. Jest to baza, z której rozpoczynamy próbę zagrania piłki do fazy tworzenia szansy strzeleckiej. Po piłkę z reguły schodzą zawodnicy z pozycji 7, 11, i 9.

Tworzą oni wówczas przestrzenie dla zawodników 2 i 5 lub dla wbiegających z drugiej linii 10 lub 8. Jak już wcześniej wspomnieliśmy w tej fazie zawodnicy 6,8,10 muszą mieć pewność, że posiadają inicjatywę dając jednocześnie odpowiedni balans w przypadku straty 8 i 10 zabezpieczają boczne przestrzenie natomiast 6 strefę centralną, ponieważ mamy dużą liczbę zawodników przed linią piłki zaangażowanych w grę ofensywną, antycypacja zachowań boiskowych rywala i własnego zespołu u tych właśnie zawodników powinna być na bardzo wysokim poziomie.

Zrzut ekranu 2016-12-05 o 09.19.55

Za tydzień ciąg dalszy tematy fazy konsolidacji gry. Tekst przygotował Paweł Ściebura.