Kolejnym wariantem jest ustawienie asymetryczne 7 i 11 mamy tu do czynienia z wejściem do strefy tworzenia szansy strzeleckiej 8 lub 10. Wówczas w fazie konsolidacji zostaje 2 lub 5 i we współpracy z dwójką pozostałych środkowych pomocników utrzymują odpowiedni balans pomiędzy defensywą i ofensywą. To głównie na nich spoczywa obowiązek wprowadzania piłki do kolejnej fazy. W ustawieniu 1-4-1-4-1 zadania zawodników w fazach budowania ataku i konsolidacji są niemal identyczne ponieważ jak już wcześniej wspomnieliśmy podczas opisywania fazy budowania ataku to ustawienie znajduje odzwierciedlenie w momencie gdy zespół broni i ma na celu lepsze zabezpieczenie bocznych sektorów boiska w celu odciążenia z zadań defensywnych środkowych pomocników.

Zrzut ekranu 2016-12-29 o 19.41.01

1-4-2-3-1

Założenia w fazie konsolidacji zmieniają się nieco w ustawieniu 1-4-2-3-1 ponieważ mamy tu do czynienia z dwójką defensywnych pomocników. Na których w głównej mierze spoczywa obowiązek wprowadzania piłki do kolejnej fazy. Pierwszym wariantem jest ustawienie schodkowe gdzie zawodnicy na pozycjach 6 i 8 są ustawieniu w linii skośnej równolegle do 10, które gra wyżej i 9, która jest ustawiona centralnie. Ustawienie to powoduje że w zależności od strony boiska jeden z obrońców przesuwa się wyżej rozszerzając pole gry (2) z bocznym pomocnikiem (11) po przeciwnej stronie boiska w fazie konsolidacji pozostaje drugi boczny obrońca (5). Drugi boczny pomocnik (7) wychodzi po piłkę szukając miejsca pomiędzy liniami rywala.

Zrzut ekranu 2016-12-29 o 19.45.58

Drugim wariantem, który spotykamy w fazie konsolidacji jest bardzo szerokie ustawienie „szóstek”. Ma ono na celu przesunięcie do fazy tworzenia szansy strzeleckiej bocznych obrońców jest to najbardziej ofensywny wariant stosowany w momencie gdzie udaje nam się zepchnąć rywala do bardzo głębokiej defensywy. Pierwszymi zawodnikami którzy wychodzą po piłkę często schodząc po nią do fazy konsolidacji są zawodnicy 7 i 11 którzy grają wąsko i blisko pola karnego. Wychodząc po piłkę tworzą wolne korytarze dla wbiegnięcia 10.

Tekst przygotował Paweł Ściebura. Na ostatni o fazie konsolidacji zapraszamy na następny tydzień!