Kolejną opcją pozwalającą minąć pierwszą linię rywala jest sytuacja, w której odpowiednio obserwując pole gry zawodnik na pozycji nr 6 wbiega w wolne przestrzenie, albo bezpośrednio otrzymując podanie od zawodnika na pozycji drugiej „6” lub grając z „8” rys.3. W takiej sytuacji niezbędna jest natychmiastowa asekuracja na zasadzie ruchu wahadłowego „szóstki”, wbiegającej w wolne strefy.

Zrzut ekranu 2017-04-05 o 18.22.10

Rys. 3. Wbieganie „6” w wolne przestrzenie.

Jeżeli już dostaniemy się do strefy boiska, w której tworzymy szansę strzelecką bardzo ważna jest umiejętność obserwacji całego boiska przez zawodników na pozycjach 6,8 i 10 oraz szukanie wolnych przestrzeni przez zawodników 7,11 i 9. Każdy broniący zespół stara się zabezpieczyć środkową strefę spychając grę rywala w boczne sektory. W tym wypadku kluczowa jest umiejętność podania do strefy bezpośredniego zagrożenia bramki. Jest to zaleta najlepszych środkowych pomocników na świecie.

Rys. 4== przedstawia sytuację, w której „6” ma trzy wybory:  1. zagrania do „5” – najbezpieczniejsza opcja i najłatwiejsza to zamknięcia przez zespół broniący, 2. podanie do 11, 3. Podanie trudne do 10, na które reaguje „6” rywala otwierając przy tym strefę BZB. Zostaje najtrudniejszy wybór zagrania do „fałszywej 9” najtrudniejsze i wykonywane jedynie przez zawodników klasy światowej stanowiące jednocześnie największe zagrożenia dla rywala.

Zrzut ekranu 2017-04-05 o 18.26.38

Rys. 4 Podanie do strefy BZB.

Kolejnym wariantem tworzenia szansy strzeleckiej jest organizowanie gry przez pozycję nr 10, która w dzisiejszej piłce jest niesłychanie ważna – daje wiele swobody w rozwinięciu ataku i z reguły znajduje się w najkorzystniejszym miejscu boiska do stworzenia szansy strzeleckiej. W sytuacji 6×4 (rys. 4), gdzie występuje przewaga broniących czas od momentu przyjęcia piłki do decyzji o podaniu aż po wykonanie jest niezwykle krótki, dlatego też bardzo ważna jest umiejętność oceny sytuacji i znalezienia odpowiedniej linii podania do partnera wbiegającego w wolne sektory, tym bardziej w sytuacji gdzie w przewadze są broniący i konieczne jest podanie penetrujące, które może otworzyć drogę do bramki rywala.

Tekst autorstwa Pawła Ściebury. Kolejna dawka wiedzy już za tydzień!