Trzecią fazą jaka występuje w grze jest faza tworzenia szansy strzeleckiej, zwana również fazą penetracji czy fazą decydującego podania. Znajduje się ona w okolicy od 40 do 20 metra od bramki, na którą atakujemy.

Zrzut ekranu 2017-03-29 o 11.51.36

Rys. 1 Faza tworzenia szansy strzeleckiej.

Zawodnicy biorący udział w tej fazie gry muszą wykazać się skłonnością do gry odważnej często podejmując ryzyko w próbie odnalezienia podania przez mocno zagęszczoną obronę rywala. Obszar pomiędzy zawodnikami atakującymi i obrońcami znajdującymi się w tej strefie jest niewielki. Dlatego też szybkie podejmowanie decyzji, duża mobilność w rotacji na pozycjach, umiejętność wygrywania pojedynków 1×1 oraz wykonywania szybkich zmian centrum gry poprzez podania diagonalne i tworzenia sytuacji 2×1, 2×2, 3×2, lub 4×3 ułatwia znalezienie podania do strefy finalizacji i ma kluczowe znaczenie w tej fazie gry.

W odróżnieniu od innych faz gier kluczowe znaczenie ma tu kreatywność i inwencja zawodników w wykonywaniu podań „penetrujących”, dzięki którym potrafimy minąć zawodników ustawionych w defensywie. Najczęściej takie podania w środkowej strefie boiska wykonują zawodnicy znajdujący się na pozycjach 6,8 i 10. Drugim niesłychanie ważnym aspektem jest sposób poruszania się zawodników, którzy mają być adresatami podania w wolnych strefach pomiędzy liniami pomocy i obrony rywala lub wbiegania w wolne strefy przez tzw.”furtki”.

Grając przeciwko rywalowi ustawionemu w kompakcie, bardzo ważna jest umiejętność odczytania intencji i ustawienia zawodników broniących, którzy próbują ukierunkować naszą grę w strefę bezpieczną do boku. Wówczas umiejętność zagrania piłki między obrońców lub szybka zmiana centrum gry w celu stworzenia przewagi ma decydujące znaczenie. Niezależnie od ustawienia jakie stosujemy w obrębie systemu 1-4-3-3 idealnymi zawodnikami, którzy realizują powyższe założenia na pozycji nr 6 są np. Sergio Busquets, Xavi Alonso czy Toni Kroos.

Rysunek nr 2. przedstawia minięcie pierwszej linii przeciwnika do wychodzącej w wolną strefę 9. Jest to jedno z kluczowych podań, stwarza bardzo dużo możliwości dalszego kontynuowania ataku i znacznie go przyspiesza, zawodnikiem pokazującym się w tych strefach nie musi być 9 równie dobrze może to robić 10 lub 8.

Zrzut ekranu 2017-03-29 o 11.51.57

Rys. 2 Minięcie pierwszej linii przeciwnika.

Tekst przygotował Paweł Ściebura. Kolejna odsłona już za tydzień. Zapraszamy!